Schedule

Thursday, 4 May 2023

Session 1 (Hall 1) 10.30 - 12.00
Chair: Ilinka Ivanoska, PhD
Bojan Ilijoski, Kire Trivodaliev, Emil Stankov and Ilinka Ivanoska Projects Collaboration Network for Faculty of Computer Science and Engineering in Skopje
Ana Todorovska, Stefan Milev, Irena Vodenska, Lubomir T. Chitkushev and Dimitar Trajanov Analysis of the relationship between traditional markets and commodities trade
Hristina Dimova Popovska Conceptual and integrated smart tourism model
Maja Videnovik, Tone Vold, Linda Kiønig, Ana Madevska Bogdanova and Vladimir Trajkovik Using mobile augmented reality games in education
Majlinda Chiljafi, Merxhan Bajrami and Goce Armenski Comparative Data Analysis and Visualization of Sales Performance for Flutur Shop in Kosovo and North Macedonia
   
Session 2 (Hall 1) 12.30 - 14.00
Chair: Georgina Mircheva, PhD
Marija Krpachovska and Georgina Mirceva Processing PDF Documents Written in Macedonian Language Using UiPath Document Understanding
Merxhan Bajrami, Andrea Kulakov and Petre Lameski DocSplitAI: A Deep Learning Approach for Document Segmentation in Large PDFs
Gorgi Lazarev, Dimitar Trajanov and Sasho Gramatikov Comparing the performance of Text Classification Models for climate change-related texts
Eva Spirovska, Jovana Dobreva, Mary Lucas, Irena Vodenska, Lou Chitkushev and Dimitar Trajanov Post COVID depression prediction using Twitter data
Milena Trajanoska, Riste Stojanov and Dimitar Trajanov Enhancing Knowledge Graph Construction Using Large Language Models
   
Session 3 (Hall 1) 16:00 - 17.30
Chair: Sasho Gramatikov, PhD
Ivan Jelikj and Sasho Gramatikov Performance Evaluation of Back-end Web Application Programming Languages
Adrijan BoÅžinovski and Filemon Jankuloski Minimax Algorithm for a King and Rook vs King Chess Endgame
Vladislav Bidikov and Igor Miskovski Comparison of DDOS detection methods in real world scenario
Aleksandar Kitanovski, Hristina Mihajloska Trpcheska and Vesna Dimitrova Detecting Malware in Android Applications using XGBoost
Valmir Sinani Using CQRS Pattern for Improving Performance in Relational Databases
   
Session 4 (Hall 2) 16:00 - 17.30
Chair: Vesna D. Ristovska, PhD
Viktor Meglenovski, Stojan Delenikov, Bojan Dukovski, Hristina Miteva, Bojana Koteska, Magdalena Kostoska and Ana Madevska Bogdanova Extraction and Preprocessing of PPG Data from the MIMIC III Database
Maryan Rizinski, Andrej Jankov, Vignesh Sankaradas, Eugene Pinsky, Igor Miskovski and Dimitar Trajanov Company classification using zero-shot learning
Merxhan Bajrami, Biljana Stojkoska, Petre Lameski and Eftim Zdravevski A Comprehence Analysis of LayoutLM and Donut for Document Classification
Zoran Gavrilov and Ana Madevska Bogdanova Prediction of side effects of drugs using machine learning
Petar Sekuloski and Vesna Dimitrievska Ristovska Classification of digital images using topological signatures
Elena Ilievska and Petar Sekuloski Performance Analysis of Machine Learning Algorithms on Small Datasets that Includes Features from K-Nearest Neighbor Graph

Friday, 5 May 2023

 
Student Session 1 (Hall 1) 11.00 - 12.00
Chair: Smile Markovski, PhD; Evaluation Committee: Verica Bakeva, Marija Mihova
Mihaela Pavleska, Jana Kuzmanova and Vladimir Zdraveski Parallel and distributed computing and the Mandelbrot set
Vesela Trajkoska and Gjorgji Dimeski Analysis and Comparison of Chess Algorithms
Marija Taneska and Aleksandar Dimkoski Microsoft Azure Cloud Computing - Server vs Serverless
Magdalena Zlatanova Assortative partitions of complete graphs
Antonio Gilev, Bisera Bojkovska, Jovana Gelebesheva, Ana Markovska, Marko Andonov and Boban Joksimoski Analysis of Web Technologies Usage of the Macedonian Web
   
Student Session 2 (Hall 2) 11.00 - 12.00
Chair: Miroslav Mirchev, PhD; Evaluation Committee: Igor Mishkovski, Goran Velinov
Teodora Perikj, Aleksandra Dedinec and Jana Prodanova Comparative analysis of Air Pollution-related Tweets and News Article Teasers
Maja Mitreska, Blagica Penkova, Kostadin Mishev and Monika Simjanoska Representation Learning for Automatic Speech Recognition: A Review of Speech-to-Text Methods
Blagica Penkova, Maja Mitreska, Kostadin Mishev and Monika Simjanoska Overview of Methods for Data Augmentation for Speech-to-Text and Text-to-Speech
Dragana Nikolova and Suzana Loshkovska Data Visualization on Global Warming
   
Student Session 3 (Hall 1) 17.30 - 18.30
Chair: Andreja Naumoski, PhD; Evaluation Committee: Katarina Trojacanec, Bojan Ilijoski
Stefan Ladinski American Sign Language Alphabet Recognition Using Machine Learning
Ivan Kuzmanov, Nevena Ackovska and Ana Madevska Bogdanova Transformer Models for Processing Biological Signal
Teodora Mladenovska, Ana M. Bogdanova, Magdalena Kostoska, Nevena Ackovska and Bojana Koteska Estimation of Blood Pressure from Arterial Blood Pressure using PPG Signals
Andrej Angelovski 2 Days Ahead Forecast using Machine Learning Techniques for Wind Power Output and Solar Power Output from Bogdanci Wind Power Plant and for all the Solar Power Plants
   
Student Session 4 (Hall 2) 17.30 - 18.30
Chair: Vladimir Trajkovikj PhD; Evaluation Committee: Petre Lameski, Riste Stojanov
Nikola Rusev and Biljana Stojkoska Trilateration and Multilateration Based Localization of Wireless Devices
Despina Misheva, Ana Mladenovska, Matej Gorjanov and Marija Stojcheva Design and implementation of an automated irrigation system using Arduino UNO, sensors and LAMP stack.
Simon Atanasovski, Marinela Mihajlovska, Elissa Mollakuqe, Aleksandra Popovska-Mitrovikj and Vesna Dimitrova Assessing the State of Digital Security in North Macedonia: a Study of Readiness, Capacity and Threats
Blagoja Velkovski and Vlatko Spasev Solar Trackers